top of page

DPH a řidiči Bolt či Uber... týká se to každého

Dnes se zaměříme na problematiku DPH pro řidiče Bolt nebo Uber.

Jak se DPH týká řidičů Bolt a Uber? Každý řidič DPH musí řešit. Na jedné straně jako příjemce faktury od zahraničního subjektu, kterým je v tomto případě provozovatel aplikace Bolt i Uber. V aplikacích Bolt a Uber je vždy vystavena faktura jménem koncesovaného dopravce. To může být buď provozovatel flotily, nebo samotný řidič. Z faktury dopravce je od provozovatele aplikace Bolt a Uber účtovaná provize. Jelikož tyto aplikace však neprovozují lokální pobočky, ale vždy pro celou EU centrála, stává se každý dopravce takzvanou identifikovanou osobou. Například Bolt všechny faktury za poplatek za aplikaci vystavuje estonskou společností Bolt Operations OÜ, proto se tato povinnost od této doby týká i partnerských dopravců Boltu. Obdobné je to u partnerských dopravců Uber.

Co je tedy identifikovaná osoba?


Registrace k DPH ve zjednodušeném režimu, která se týká řidičů, kteří jezdí na vlastní koncesi. Flotily jsou plátci DPH, kde zahraniční náklady jsou účtovány v rámci plnohodnotného DPH. Důležité je vědět, že DPH se v tomto režimu odvádí pouze z přijatých služeb ze zahraničí. V tomto případě jde tedy o samotný poplatek za aplikaci, případně další položky uvedené ve fakturách například od společnosti Bolt Operations OÜ z Estonska.


Ukážeme si to na příkladu:


Tržba za měsíc od koncových klientů – 100 000 Kč


Odměna Bolt Operations OÜ 25% z plateb klientů – 25 000 Kč


Sazba DPH na služby v ČR je 21% takže státu odvedete 5 250 Kč ve zjednodušeném režimu DPH. Po odečtení nákladů na aplikaci a odevzdání DPH vám zůstane na náklady spojené s vozidlem a vás jako řidiče 69 750 Kč.


Doporučujeme tuto povinnost neignorovat, jelikož o všech jízdách existuje záznam, a to nejen ve vašem účetnictví, ale také v aplikaci Bolt nebo Uber. Při uvedeném příkladu by po roce poplatky státu včetně sankce a úroků z prodlení, mohly činit až 100 000 Kč.


U tohoto příkladu byste se po 10 měsících stal povinně plátcem DPH, jelikož každý, kdo za posledních 12 měsíců udělal tržbu 1 000 000 Kč, je plátcem DPH povinně.


Jako plátce DPH je vaše tržba stále 100 000 Kč, ale je složena ze základu 82 644 Kč a 17 356 Kč DPH. Na nákladech si budete moci nárokovat DPH cca 2 300 Kč. Takže vaše reálná tržba je cca 85 000 Kč.

Odměna Bolt Operations OÜ 25% z plateb klientů – 25 000 Kč

Jelikož v plnohodnotném přiznání se DPH od zahraničních subjektů „pokrátí“, tak již nejsou náklady navýšeny. Po odečtení nákladů na aplikaci a odevzdání DPH vám zůstane na náklady spojené s vozidlem a vás jako řidiče 60 000 Kč a ušetříte DPH z paliva cca 2000 Kč.

Cílem blogu není však najít přesné částky, ale vysvětlit princip DPH pro řidiče Bolt nebo Uber. Řidiče jezdící pod flotilou však žádné DPH nemusí strašit. O vše se stará flotila.


788 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page